Nichicon RF80G331MDN1PX
RF80G331MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RF80G331MDN1PX
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
RF80G331MDN1PX.pdf
Availability of RF80G331MDN1PX
QUANTITY
RF80G331MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RF80G331MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RF80G331MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, F8
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF80G331MDN1PX
Related LinksRF80G33, RF80G331MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RF80G331MDN1PX Details Description
Related parts for RF80G331MDN1PX
CONN CARDEDGE 50POS .156 GREEN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 8C datasheet.pdf