Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-210-C1-R0
ATS-12H-210-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-210-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X12MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12H-210-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12H-210-C1-R0
QUANTITY
ATS-12H-210-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-210-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-210-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-210-C1-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-210-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-210-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-210-C1-R0
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.8V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/FLANGE datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 18-20AWG GRN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf