Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-72-C3-R0
ATS-12H-72-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-72-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12H-72-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12H-72-C3-R0
QUANTITY
ATS-12H-72-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-72-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-72-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.19°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-72-C3-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-72-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-72-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-72-C3-R0
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 24A TO-3PN datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf