| Internal Part Number | EIS-BR24C08A-10TU-1.8 | |
| Product Training Modules | EEPROM Memory Solutions | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 8K (1K x 8) | |
| Speed | 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |