Vishay/Vitramon VJ0805D3R3BXPAC
VJ0805D3R3BXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R3BXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R3BXPAC.pdf
Availability of VJ0805D3R3BXPAC
QUANTITY
VJ0805D3R3BXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R3BXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R3BXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R3BXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R3BXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R3BXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D3R3BXPAC
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.350" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4" 100FT datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf