Yageo MCF50SJR-100K
MCF50SJR-100K picture photo
Mfg. Part Number
MCF50SJR-100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W MELF
Datasheet Download
MCF50SJR-100K.pdf
Availability of MCF50SJR-100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF50SJR-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF50SJR-100K
Internal Part NumberEIS-MCF50SJR-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF50SJR-100K
Related LinksMCF50S, MCF50SJR-100K Datasheet, Yageo Distributor
MCF50SJR-100K Details Description
Related parts for MCF50SJR-100K
FUSE CERAMIC 30A 125VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.75A 96 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT CP datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf