Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13D-10-C1-R0
ATS-13D-10-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13D-10-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-13D-10-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13D-10-C1-R0
QUANTITY
ATS-13D-10-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13D-10-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13D-10-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.87°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13D-10-C1-R0
Related LinksATS-13D-, ATS-13D-10-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13D-10-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13D-10-C1-R0
IC DECODER/DEMUX HS 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 250V 16A datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH & SENSOR 6-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 90POS datasheet.pdf