Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13E-153-C3-R0
ATS-13E-153-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13E-153-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13E-153-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13E-153-C3-R0
QUANTITY
ATS-13E-153-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13E-153-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13E-153-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13E-153-C3-R0
Related LinksATS-13E-, ATS-13E-153-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13E-153-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13E-153-C3-R0
FILTER SAW 1.8425GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMD datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR AA-2201 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA2 2CH 20TQFN datasheet.pdf
TRON FAST ACTING FUSE CLASS T datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
PWR SUPPLY 10W 1050MA 7V TRIAC datasheet.pdf