Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13G-25-C1-R0
ATS-13G-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13G-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-13G-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13G-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-13G-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13G-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13G-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13G-25-C1-R0
Related LinksATS-13G-, ATS-13G-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13G-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13G-25-C1-R0
IC SUPERVISOR P/P 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
EYELET 0.219" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
1.27MM HIGH SPEED PLUG VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 350MW SOD523 datasheet.pdf
IDEAL CRIMPMASTER TOOL datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf