Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14A-111-C3-R1
ATS-14A-111-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14A-111-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-14A-111-C3-R1.pdf
Availability of ATS-14A-111-C3-R1
QUANTITY
ATS-14A-111-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14A-111-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-14A-111-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14A-111-C3-R1
Related LinksATS-14A-, ATS-14A-111-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14A-111-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-14A-111-C3-R1
FUSE BOARD MNT 2.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC 4LLP75 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf