Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14A-40-C1-R0
ATS-14A-40-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14A-40-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM
Datasheet Download
ATS-14A-40-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14A-40-C1-R0
QUANTITY
ATS-14A-40-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14A-40-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14A-40-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14A-40-C1-R0
Related LinksATS-14A-, ATS-14A-40-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14A-40-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14A-40-C1-R0
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS VERT DUAL PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE FLANGE #6 UNINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMB datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.2A 237 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN FPC TOP 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf