Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14B-161-C1-R0
ATS-14B-161-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14B-161-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-14B-161-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14B-161-C1-R0
QUANTITY
ATS-14B-161-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14B-161-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14B-161-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.72°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14B-161-C1-R0
Related LinksATS-14B-, ATS-14B-161-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14B-161-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14B-161-C1-R0
HEATSINK CPU 21MM SQ W/OUT ADH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 382V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf