Rubycon 250BXC100MEFC16X25
250BXC100MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC100MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC100MEFC16X25.pdf
Availability of 250BXC100MEFC16X25
QUANTITY
250BXC100MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC100MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-250BXC100MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current689mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXC100MEFC16X25
Related Links250BXC100, 250BXC100MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXC100MEFC16X25 Details Description
Related parts for 250BXC100MEFC16X25
CONN HEADER .062 4POS PCB 30AU datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 175MA 24V datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf