Murata Electronics North America GA355QR7GB153KW01L
GA355QR7GB153KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GA355QR7GB153KW01L
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250VAC X7R 2220
Datasheet Download
GA355QR7GB153KW01L.pdf
Availability of GA355QR7GB153KW01L
QUANTITY
GA355QR7GB153KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA355QR7GB153KW01L
Internal Part NumberEIS-GA355QR7GB153KW01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesGA3
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA355QR7GB153KW01L
Related LinksGA355QR7G, GA355QR7GB153KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GA355QR7GB153KW01L Details Description
Related parts for GA355QR7GB153KW01L
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf