Vishay/Dale RN60C3011DRE6
RN60C3011DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3011DRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3011DRE6.pdf
Availability of RN60C3011DRE6
QUANTITY
RN60C3011DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3011DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3011DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3011DRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3011DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3011DRE6 Details Description
Related parts for RN60C3011DRE6
HEATSINK TO-220 BOLT-ON BLK datasheet.pdf
IC SWITCH 10/100 W/TXRX 128PQFP datasheet.pdf
NEGATIVE HOT SWAP / INRUSH CURRE datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf