Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14C-80-C2-R0
ATS-14C-80-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14C-80-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-14C-80-C2-R0.pdf
Availability of ATS-14C-80-C2-R0
QUANTITY
ATS-14C-80-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14C-80-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14C-80-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14C-80-C2-R0
Related LinksATS-14C-, ATS-14C-80-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14C-80-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-14C-80-C2-R0
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 240V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 640 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf