Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14E-127-C3-R0
ATS-14E-127-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14E-127-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-14E-127-C3-R0.pdf
Availability of ATS-14E-127-C3-R0
QUANTITY
ATS-14E-127-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14E-127-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14E-127-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14E-127-C3-R0
Related LinksATS-14E-, ATS-14E-127-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14E-127-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-14E-127-C3-R0
IDC CABLE - MSC60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 14A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 442MA 900 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
MOD CONN datasheet.pdf
SSMA STRT CABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf