Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14F-93-C1-R0
ATS-14F-93-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14F-93-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-14F-93-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14F-93-C1-R0
QUANTITY
ATS-14F-93-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14F-93-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14F-93-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14F-93-C1-R0
Related LinksATS-14F-, ATS-14F-93-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14F-93-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14F-93-C1-R0
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 14MA 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf