Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14G-170-C2-R0
ATS-14G-170-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14G-170-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-14G-170-C2-R0.pdf
Availability of ATS-14G-170-C2-R0
QUANTITY
ATS-14G-170-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14G-170-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14G-170-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.07°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14G-170-C2-R0
Related LinksATS-14G-, ATS-14G-170-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14G-170-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-14G-170-C2-R0
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 20K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf