Precision Electronic Components Ltd GU5021S26
GU5021S26 picture photo
Mfg. Part Number
GU5021S26
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
GU5021S26.pdf
Availability of GU5021S26
QUANTITY
GU5021S26 Order Process
Ship out your order
Specifications of GU5021S26
Internal Part NumberEIS-GU5021S26
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesGU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GU5021S26
Related LinksGU50, GU5021S26 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
GU5021S26 Details Description
Related parts for GU5021S26
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 759 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.98MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT SKT datasheet.pdf