Powerex Inc. CM100MX-12A
CM100MX-12A picture photo
Mfg. Part Number
CM100MX-12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
CIB MOD 600V 100A NX SER
Datasheet Download
CM100MX-12A.pdf
Availability of CM100MX-12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM100MX-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM100MX-12A
Internal Part NumberEIS-CM100MX-12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNX-Series of IGBTs Overview
PCN Obsolescence/ EOLIGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max400W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce11.3nF @ 10V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM100MX-12A
Related LinksCM100, CM100MX-12A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM100MX-12A Details Description
Related parts for CM100MX-12A
IDC CABLE - MPR60K/MC60F/X datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FILTER TOP MOUNT 16.9X19.9X2.9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
UNIVERSAL CABLE GLAND PG36 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME FWE GRN datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf