Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-130-C2-R0
ATS-15A-130-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-130-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15A-130-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15A-130-C2-R0
QUANTITY
ATS-15A-130-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-130-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-130-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.23°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-130-C2-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-130-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-130-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-130-C2-R0
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -10°C - 60°C Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
TXRX datasheet.pdf
POT 10 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf