Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-158-C3-R0
ATS-15A-158-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-158-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15A-158-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15A-158-C3-R0
QUANTITY
ATS-15A-158-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-158-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-158-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.9°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-158-C3-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-158-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-158-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-158-C3-R0
RES 1.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 296POS SMD datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.1V 6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf