CTS Electronic Components MXO45HSTLV-3C-8M1920
MXO45HSTLV-3C-8M1920 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HSTLV-3C-8M1920
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45HSTLV-3C-8M1920.pdf
Availability of MXO45HSTLV-3C-8M1920
QUANTITY
MXO45HSTLV-3C-8M1920 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HSTLV-3C-8M1920
Internal Part NumberEIS-MXO45HSTLV-3C-8M1920
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HSTLV
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency8.192MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HSTLV-3C-8M1920
Related LinksMXO45HSTLV, MXO45HSTLV-3C-8M1920 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HSTLV-3C-8M1920 Details Description
Related parts for MXO45HSTLV-3C-8M1920
CONN HEADER 32POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 32 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FLAT PIN LUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf