Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-185-C1-R0
ATS-15A-185-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-185-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-185-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-185-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-185-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-185-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-185-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.32°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-185-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-185-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-185-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-185-C1-R0
ADHESIVE BACKED MNT datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS R/A DIE CAST datasheet.pdf
IC TXRX MULTIPOINT-LVDS 8SOIC datasheet.pdf
HAN CRIMP TOOL WITH LOCATOR datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 26POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.33K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf