Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-56-C1-R0
ATS-15A-56-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-56-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-56-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-56-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-56-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-56-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-56-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.69°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-56-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-56-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-56-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-56-C1-R0
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
F39-HJ1460 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.5A TO220F datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf