Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-89-C1-R0
ATS-15A-89-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-89-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-89-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-89-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-89-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-89-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-89-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-89-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-89-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-89-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-89-C1-R0
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 149.5 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
GDT 500V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 6POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 9SIP datasheet.pdf
PAC-CMLX-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 80A SOT227 datasheet.pdf