Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15B-209-C3-R0
ATS-15B-209-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15B-209-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15B-209-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15B-209-C3-R0
QUANTITY
ATS-15B-209-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15B-209-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15B-209-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.33°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15B-209-C3-R0
Related LinksATS-15B-, ATS-15B-209-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15B-209-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15B-209-C3-R0
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
TOOL DIE SET ASSEMBLY 2/0AWG datasheet.pdf
FUSE 225A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X0.5MM datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 485MA 200 MOHM datasheet.pdf