Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15B-50-C3-R0
ATS-15B-50-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15B-50-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15B-50-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15B-50-C3-R0
QUANTITY
ATS-15B-50-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15B-50-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15B-50-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15B-50-C3-R0
Related LinksATS-15B-, ATS-15B-50-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15B-50-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15B-50-C3-R0
IC DIGITAL POT 10K 100TAP 8-DIP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DUAL 300MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
LL2N 5.00/32/90 4.5SN ABGR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 15C P 24" YEL datasheet.pdf
CRYSTAL 6.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 75W datasheet.pdf