Vishay/Dale RN55C63R4FRSL
RN55C63R4FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C63R4FRSL
Brief Description
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C63R4FRSL.pdf
Availability of RN55C63R4FRSL
QUANTITY
RN55C63R4FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C63R4FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C63R4FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C63R4FRSL
Related LinksRN55C6, RN55C63R4FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C63R4FRSL Details Description
Related parts for RN55C63R4FRSL
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
MODULE DIODE 160A INT-A-PAK datasheet.pdf