Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15C-20-C1-R0
ATS-15C-20-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15C-20-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15C-20-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15C-20-C1-R0
QUANTITY
ATS-15C-20-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15C-20-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15C-20-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.13°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15C-20-C1-R0
Related LinksATS-15C-, ATS-15C-20-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15C-20-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15C-20-C1-R0
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf