Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-162-C2-R0
ATS-15D-162-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-162-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15D-162-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15D-162-C2-R0
QUANTITY
ATS-15D-162-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-162-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-162-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.62°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-162-C2-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-162-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-162-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-162-C2-R0
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
JUN-POW-TIM HOUSING ASSY 29POS datasheet.pdf
14POS MINI FIT CONN ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf