Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-170-C1-R0
ATS-15D-170-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-170-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-15D-170-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15D-170-C1-R0
QUANTITY
ATS-15D-170-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-170-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-170-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-170-C1-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-170-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-170-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-170-C1-R0
CONV D/A 10BIT HS LP 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM DC3W-NO datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
VARISTOR 198V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 140mA Backlight 8-SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf