Vishay/Dale RNC50J1503BSR36
RNC50J1503BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1503BSR36
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1503BSR36.pdf
Availability of RNC50J1503BSR36
QUANTITY
RNC50J1503BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1503BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1503BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1503BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1503BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1503BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1503BSR36
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.78A 60 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf