NKK Switches FR01FC16H-06XL
FR01FC16H-06XL picture photo
Mfg. Part Number
FR01FC16H-06XL
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" 5V
Datasheet Download
FR01FC16H-06XL.pdf
Availability of FR01FC16H-06XL
QUANTITY
FR01FC16H-06XL Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01FC16H-06XL
Internal Part NumberEIS-FR01FC16H-06XL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitHexadecimal Complement
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01FC16H-06XL
Related LinksFR01FC1, FR01FC16H-06XL Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01FC16H-06XL Details Description
Related parts for FR01FC16H-06XL
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 42MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A R6 datasheet.pdf
HEEL GROUNDER ASSY W/RES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf