Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-23-C1-R0
ATS-15D-23-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-23-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15D-23-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15D-23-C1-R0
QUANTITY
ATS-15D-23-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-23-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-23-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-23-C1-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-23-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-23-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-23-C1-R0
IDC CABLE - MCS10K/MC10M/X datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6.6A DPAK datasheet.pdf
SPACER FOR KRPA SERIES RELAY datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 250VAC datasheet.pdf