Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-92-C2-R0
ATS-15D-92-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-92-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15D-92-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15D-92-C2-R0
QUANTITY
ATS-15D-92-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-92-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-92-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-92-C2-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-92-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-92-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-92-C2-R0
DIODE MODULE 1.6KV 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
LED 5MM 5V RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 316 MMCXP datasheet.pdf
FIXED IND 3.8UH 182MA 3.7 OHM datasheet.pdf