Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-41-C1-R0
ATS-15E-41-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-41-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM
Datasheet Download
ATS-15E-41-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15E-41-C1-R0
QUANTITY
ATS-15E-41-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-41-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-41-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-41-C1-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-41-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-41-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-41-C1-R0
FIXED IND 39UH 540MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES 910K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 150VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
WDE TIE W/3/8" STD 120LB 15.7" datasheet.pdf