Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-62-C3-R0
ATS-15E-62-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-62-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15E-62-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15E-62-C3-R0
QUANTITY
ATS-15E-62-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-62-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-62-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-62-C3-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-62-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-62-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-62-C3-R0
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Crystal 22.5792MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf