Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-160-C3-R0
ATS-15F-160-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-160-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-160-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-160-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-160-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-160-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-160-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.75°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-160-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-160-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-160-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-160-C3-R0
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SUPPORT PRINT CIRCUIT BOARD 1=2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRIAC 700V 10A TO220FPAB datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 3.4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EJECT LATCH .100 SHRD datasheet.pdf
CABLE TIE 5.9"L 30LB BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf