Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-176-C3-R0
ATS-15F-176-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-176-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-176-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-176-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-176-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-176-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-176-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.73°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-176-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-176-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-176-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-176-C3-R0
SENSOR PROX NO 100-220VAC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 2S FIN datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .06W 45MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN NUT PLASTIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 35A 12V datasheet.pdf