Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-184-C3-R0
ATS-15F-184-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-184-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-184-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-184-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-184-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-184-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-184-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.24°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-184-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-184-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-184-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-184-C3-R0
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEAD 6POS R/A TIN datasheet.pdf
TRIAC 600V 6A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 13.8 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf