Vicor Corporation V300B3V3T150BG
V300B3V3T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3T150BG.pdf
Availability of V300B3V3T150BG
QUANTITY
V300B3V3T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3T150BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3T150BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3T150BG Details Description
Related parts for V300B3V3T150BG
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 15A SOLD TERM 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.42A 141 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 30mA Backlight 24-TQFN (5x5) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf