Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-04-C3-R0
ATS-15G-04-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-04-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15G-04-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-04-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-04-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-04-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-04-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-04-C3-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-04-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-04-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-04-C3-R0
CAP CER 150PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTR FAN PLAS 150MM 30PPI PKG/5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf