Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-138-C3-R0
ATS-15G-138-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-138-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15G-138-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-138-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-138-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-138-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-138-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.46°C/W @ 100 LFM