Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-17-C3-R0
ATS-15G-17-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-17-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15G-17-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-17-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-17-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-17-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-17-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.51°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-17-C3-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-17-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-17-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-17-C3-R0
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
29 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE ARRAY 100V 15A TO220AB datasheet.pdf