Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-24-C3-R0
ATS-15G-24-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-24-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15G-24-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-24-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-24-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-24-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-24-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.43°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-24-C3-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-24-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-24-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-24-C3-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf