Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-50-C1-R0
ATS-15G-50-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-50-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15G-50-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15G-50-C1-R0
QUANTITY
ATS-15G-50-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-50-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-50-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-50-C1-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-50-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-50-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-50-C1-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 20-SOIC datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56-SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf