Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-60-C3-R0
ATS-15G-60-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-60-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15G-60-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-60-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-60-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-60-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-60-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.5°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-60-C3-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-60-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-60-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-60-C3-R0
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf