Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-66-C3-R0
ATS-15G-66-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-66-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15G-66-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15G-66-C3-R0
QUANTITY
ATS-15G-66-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-66-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-66-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.88°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-66-C3-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-66-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-66-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-66-C3-R0
RES ARRAY 4 RES 620K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.85 OHM datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 7.05A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf